Kaip efektyviai išvalyti viryklę ir orkaitę?
Vienas iš sunkesnių virtuvės darbų – orkaitės valymas, ypač, kai tai atliekama retai ir ant paviršių yra likę įsisenėjusių riebalų, svilėsių ar maisto likučių. Dalinamės patarimais, kaip efektyviai išvalyti viryklę ir orkaitę bei kokias priemones ir įrankius naudoti.
Viryklės valymas: dažniau, bet paprasčiau
Viryklė ir kaitlentė – vienos nešvariausių virtuvės vietų. Joms nuvalyti pasistenkite skirti laiko po kiekvieno maisto gaminimo. Taip sutaupysite laiko, priemonių ir valymo procesas bus kur kas paprastesnis, nes kuo ilgiau kaupiasi nešvarumai, tuo jie labiau prikimba, pridžiūva ir vėliau juos pašalinti yra sudėtingiau.
Tiek dujinių, tiek elektrinių viryklių paviršiai yra jautrūs įbrėžimams, tad reikėtų atsargiai rinktis joms valyti skirtus įrankius. Venkite gremžtukų ar itin šiurkščių kempinėlių bei šepetėlių. Geriau išpurkškite paviršių vandeniu ir / arba specialiai riebalams valyti skirta priemone ir kantriai palaukite, kol prikibę maisto likučiai šiek tiek išbrinks, o riebalai ištirps, tuomet valymo procesas vyks kur kas sklandžiau.
Orkaitės valymo būdai
Įvairios orkaitės pasižymi skirtinga vidaus danga, tad skiriasi ir jų valymo būdas. Kai kuriose orkaitėse yra pirolizės arba kitaip savaiminio išsivalymo funkcija. Ją pasirinkus, orkaitė įkaitinama iki labai aukštos, maždaug 500 °C temperatūros ir visi joje esantys nešvarumai, maisto likučiai ir riebalai yra tiesiog sudeginami. Po pirolizės likusias pelenų dulkes pakanka išvalyti drėgna šluoste. Tiesa, tai daryti reikėtų tik orkaitei gerokai pravėsus ir naudojant apsaugines pirštines.
Kai kurių orkaičių sienelės yra padengtos katalitine danga, kuri yra sudaryta iš mikroporų, sugeriančių gaminimo metu išsiskiriančius riebalus. Šios orkaitės valomos jas įkaitinus iki 220–250 °C. Ant sienelių esantys riebalai, reaguoja su deguonimi (oksiduojasi) ir išgaruoja neskleisdami dūmų ar nemalonių kvapų. Svarbu paminėti, kad tokių orkaičių negalima šveisti šiurkščiomis kempinėlėmis, šepetėliais ar gremžtukais, nes pažeidus katalininę dangą, ji nebeatliks savo funkcijos.
Elektrinėse orkaitėse neretai egzistuoja valymo garais funkcija. Tai nėra savaiminis išsivalymas, tačiau ši funkcija itin palengvina rankinio valymo procesą. Tokiu atveju į orkaitės skardą ar kitą specialią talpą pripilamas reikiamas kiekis vandens, įjungiama valymo funkcija ir paliekama nurodytam laikui. Nuo garų išbrinkę nešvarumai nusivalo kur kas greičiau ir paprasčiau.
Priemonės ir įrankiai
Svarbiausia valant orkaitę, viryklę ir kaitlentę, pasirinkti tam skirtas priemones bei įrankius. Riebalų valikliai padės panaikinti įsisenėjusias riebalų dėmes, esančias orkaitėje ar ant viryklės paviršiaus. Atsargiai nugramdyti prikibusius nešvarumus galima gremžtuku (išskyrus aukščiau paminėtus atvejus, kai gremžtukas netinka). Plieno vilnos kempinėlė puikiai tiks prikepusiems nešvarumams nuo orkaitės grotelių nušveisti. Tiesa, iš pradžių būtų gerai ant jų palaikyti užpurkštą riebalų valiklį arba bent jau išmirkyti karštame vandenyje.
Jeigu buities darbai jūsų visiškai nedomina, palikite juos profesionalams. Užsisakius namų tvarkymo paslaugą buities paslaugų platformoje Nevark.lt, galite papildomai pasirinkti ir orkaitės vidaus valymo paslaugą. Tokiu atveju už jus greitai ir kokybiškai viską atliks profesionalai, išmanantys, kaip kovoti su įvairaus tipo nešvarumais.